SIKÇA SORULAN SORULAR

Pastörize edilmek şartı ile inek sütü kullanılan her yerde keçi sütü kullanılabilir. Baltalı Mandıra’da üretilen her ürün süt tesislerimizde pastörize edildikten sonra üretilmektedir.

Baltalı Gıda ürünleri en üst hijyen koşullarına uyularak çiftliğimizde özenle beslenen keçilerin sütlerinden üretildiği için keçi sütünün bütün faydalarını çocuklarımıza sağlayacaktır.

Araştırmalara göre keçi sütünün vücutta kolay tolere edilmesi, keçi sütünün protein yapısı ile ilgilidir. Bunlara Kazein denir ve keçi sütünde Alpha-s1 Kazein’inin bulunmaması ama buna karşılık daha yüksek Beta-Kazein içermesi keçi sütünün bu yapısı ile anne sütüne daha yakın olması sonucunu getirir. Bunlar midede daha yumuşak bir sindirime neden olur ve yağ partiküllerinin daha küçük olması da sindirim kolaylığına ayrıca bir katkı sağlar.

Keçilerimiz Baltalı Çiftliği’nde Konya, Aydın ve Balıkesir civarının verimli topraklarından elde edilen yonca ve samanın yanı sıra keçi konusunda uzman beslenme uzmanlarımız tarafından formüle edilen ve sadece Baltalı Çiftliği’ne özel üretilen doğal karışımlar ile beslenmektedirler. Antibiyotikli sütler ve süt verimini artırmaya yönelik hormonlar çiftliğimizde asla kullanılmaz.

Baltalı Mandıra’da üretilen bütün ürünler, uzun raf ömrü sağlamak çabası ile koruyucu kullanılmasına karşı olan bir yaşam görüşünü yansıtır.   Baltalı Mandıra, ticari kaygılardan yola çıkarak üretilen ve uzun raf ömrü sağlayan koruyucuların, insan sağlığına uygun olmadığına inanır; kullanılmasını hiçbir şart altında kabul etmez ve üretimini de buna göre yapar.

Buzdolabında üstünde tavsiye edilen son kullanma tarihine kadar açılmadan, açıldıktan sonra yine buzdolabında koruyarak 7 gün içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Sütümüz %100 keçi sütüdür, kesinlikle inek sütü karışmamaktadır.

“Sütümüz herhangi bir katkı maddesi içermemektedir. %100 keçi sütüdür, içine başka bir şey karıştırılmamaktadır. Etiketlerimizdeki beyanları inceleyip tüm ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.”

Sütümüzde Gluten yoktur.

“Sütümüzde Laktoz vardır. Ancak keçi sütündeki laktoz oranı, inek sütüne göre hem daha az hem de farklı yapıda olduğundan laktoz alerjisi olan kişiler (alerjilerinin hassasiyetine göre) bizim sütümüzü tüketebilirler.”

Satış Noktalarımız’a bu linkten ulaşabilirsiniz.

Süt verimini en yüksek seviyede tutmak adına, keçilerimizi Saanen ırkıyla çiftleştirip, Baltalı’ya has yerli bir ırk yetiştirdik.

Sütü, kendi çiftliğimizin yanısıra, %100 keçi sütü sağımı yapan sözleşmeli olduğumuz çiftliklerden de tedarik ediyoruz.

“Sütümüz pastörizasyon işleminden geçirilmektedir. Bunu yapmamızdaki amaç çiğ sütte bulunan zararlı mikroorganizmaları ve patojenleri etkisiz hale getirmektir. Zaten pastörizasyon işlemini uygulayıp yüksek sıcaklığa çıkarılan sütü tekrar kaynatmak, sütün yapısını bozacağından, yanlış bir işlemdir. Sütümüzü sıcak tüketmek isteyenler, biraz ısıtıp içebilirler.”

“Ürünlerimiz, Depo’dan çıktıktan sonra soğuk hava depolu araçlarla sevk ediliyor. Soğuk hava zinciri bozulduğu taktirde kalite problemi oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda lütfen Müşteri Hizmetleri’mizi arayınız.”

“Tuz’u doğal koruyucu olarak kullanıyoruz. “”Az tuzlu”” veya “”Çok tuzlu”” bulmak kişiye göre değişebilir. Ancak az tuzlu sevenler için, peyniri suda bekletmelerini veya BÜŞ’ümüzü denemelerini önerebiliriz.”